MAŁŻEŃSTWA Z DZIEĆMI W USA




Kiedy myślimy o krajach, w których małżeństwa z dziećmi się zdarzają, na pewno od razu na myśl przychodzą nam przede wszystkim kraje muzułmańskie. Oczywiście budzi to wiele kontrowersji i emocji, natomiast na pewno większość z nas nie ma pojęcia o tym, że małżeństwa w Stanach Zjednoczonych są całkowicie legalne. Nie mówimy tutaj jedynie o osobach jeszcze niepełnoletnich, które nie ukończyły 21 roku życia, tylko również o dzieciach w wieku 12-14 lat. Tak, jest to całkowicie legalne. Dlaczego o tym nie słychać?

W 27 stanach w USA nie ma zdefiniowanego wieku, w którym można zawrzeć małżeństwo. W związku z tym mamy do czynienia z ewidentnym wykorzystywaniem luki prawnej. Od 2000 do 2010 roku zawarto 248 tys. małżeństw z osobami niepełnoletnimi (zgodnie z obliczeniami fundacji UNCHAINED at last). Większość tych małżeństw, jak zapewne można się domyślić, zostało zawartych między młodymi dziewczynkami a starszymi mężczyznami. Działacze Unchained at last ustalili, że tylko w samym New Jersey pomiędzy 1995 a 2012 rokiem zarejestrowano 178 związków, w których panny młode miały od 10 do 15 lat. Co więcej, 91 proc. dzieci, które poślubiły dorosłych, mogłoby się kwalifikować statutowo jako ofiary gwałtu. A wszystko to dzieje się pod okiem urzędników. Podłożem owych małżeństw nie jest jedynie kwestia religijna, a niestety zazwyczaj środowiskowa. 


Dlaczego kraj, który tak nagminnie walczy z pedofilią zezwala na tego typu proceder?

Oczywiście występowały próby zmian legislacyjnych, natomiast do żadnych jeszcze zmian nie doszło. Dlaczego? Pierwsza poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych zakazuje ograniczania wolności religii, prasy, słowa, petycji i zgromadzeń. W związku z powyższym większość obywateli USA uważa, że nie powinno być żadnych ograniczeń dotyczących życia obywateli. Natomiast jak brak wprowadzania ograniczeń ma się do ochrony dzieci przed zawieraniem z nimi małżeństw?
Czy nie jest to swego rodzaju paradoks skoro kraj, w którym za dziecko pozostawione bez opieki grożą konsekwencje, np. zarzut zaniedbania, natomiast jeżeli chodzi o małżeństwa (również o przymuszanie ich do małżeństw), to jak najbardziej jest to dozwolone?

Największym problemem, jest to, że wciąż występuje opór ludzi u władzy wiążący się z tym, aby nie uderzyło to w dyskryminację poszczególnych społeczności. Zatem mamy tutaj do czynienia z zachwianiem kwestii moralności w związku z mentalnością obywateli Stanów Zjednoczonych. 


Wyżej wspomniana przeze mnie fundacja UNCHAINED at last stara się zmienić tę regulację, wpłynąć na prawników, aby w końcu nastąpiła modyfikacja przepisów. Tyczy się to również zmiany pozwoleń rodziców na małżeństwa, gdyż w niektórych stanach przepisy stanowią, że małżeństwo dozwolone jest od lat osiemnastu, natomiast za zgodą rodziców wiek może być poniżej tej granicy. W.w. fundacja podkreśla, że skutkuje to przymuszaniem dzieci przez rodziców do małżeństw. W związku z tym mamy tu ewidentne zaprzeczenie pojęcia małżeństwa, ponieważ nie ma tu do czynienia z wolą, a jedynie z przymusem. 


UNCHAINED at last zarzuca również hipokryzję polityków amerykańskich, którzy krytykując małżeństwa z dziećmi w krajach muzułmańskich utożsamiają to z pedofilią, aczkolwiek nie starają się zmienić regulacji w swoim kraju, które pozwalają na identyczną sytuację.


Badania pokazują, że dzieci, które wychodzą zbyt wcześnie za mąż są uzależnione od partnera, ponieważ w większości przypadków nie kończą nawet szkoły, co skutkuje ich skrajnym ubóstwem. 


Komentarze